ZETT BIURO RACHUNKOWE
Spółka z ograniczona odpowiedzialnością Sp. K.
w Pszczynie

siedziba:

ul. St. Batorego 26
43-200 Pszczyna

tel. 32 212-82-21
fax 32 750-07-37

e-mail: zett@zett.pl

komplementariusz:

ZETT BIURO RACHUNKOWE Sp. z o.o.
w Pszczynie
SPÓŁKA DORADZTWA PODATKOWEGO

osoba reprezentująca:

ZBIGNIEW ŁEBECKI

Doradca Podatkowy
nr wpisu: 00925

Zwrot podatku nie wyklucza późniejszej kontroli

Wtorek, 31 lipca 2012r.

Urzędnik skarbowy może ponownie zweryfikować złożone zeznanie roczne PIT z wykazaną kwotą nadpłaty. Urząd skarbowy na zwrot nadpłaconego podatku z zeznania rocznego ma, zgodnie z ogólną zasadą, 3 miesiące. W tym roku termin ten upływa 30 lipca, jeśli PIT za 2011 r. podatnik złożył 30 kwietnia 2012 r. Michał Wodnicki, starszy konsultant w Ernst & Young, przypomina, że gdy urzędnik ma wątpliwości, czy pieniądze podatnikowi się należą, może przeprowadzić czynności sprawdzające.

czytaj więcej

Od 2013 roku wzrosną podatki w gminach

Wtorek, 31 lipca 2012r.

Największe miasta planują podwyżki stawek podatku od nieruchomości o wskaźnik inflacji, czyli o 4 proc. Więcej zapłacimy za grunty i mieszkania. Sytuacja finansowa samorządów jest trudna i wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku się nie poprawi. Gminy i miasta szukają więc kolejnych dochodów oraz oszczędności. To właśnie dochody są teraz ich głównym problemem.

czytaj więcej

Produkty spoza Unii Europejskiej są objęte zwrotem podatku VAT

Czwartek, 26 lipca 2012r.

Wyjeżdżając na wakacje, warto zorientować się, czy przepisy kraju, do którego się udajemy, przewidują uprawnienie do odzyskania VAT od zakupionych tam towarów (tzw. procedura tax free). Marcin Kolmas, ekspert podatkowy w Grupie Gumułka, przypomina, że nie ma takiej możliwości w krajach UE, Egipcie i większości krajów postsowieckich. Na refundację podatku można liczyć np. w Szwajcarii, Chorwacji, Rosji, Tunezji i Tajlandii. Trzeba jednak pamiętać o minimalnych kwotach zakupów. W przeliczeniu na złotówki wynoszą one od 200 do ponad 1 tys. zł. I tak w przypadku Rosji to 10 tys. rubli (ok. 1050 zł), Tunezji – to 200 dinarów (ok. 420 zł), a Chorwacji – powyżej 500 kun (ok. 270 zł). W Turcji minimalna kwota wynosi ok. 4 dolarów (ok. 14 zł).

czytaj więcej

Więcej firm będzie musiało kupić kasy

Czwartek, 26 lipca 2012r.

Minister finansów chce objąć kasami fiskalnymi nowe grupy podatników. Zamierza też zaostrzyć zasady korzystania ze zwolnień. Tak wynika z opublikowanego wczoraj projektu rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Przypomnijmy, że wystawiać paragony fiskalne musi ten, kto sprzedaje towary bądź świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

czytaj więcej

Ile może kosztować podatnika spieranie się z fiskusem w sądzie?

Środa, 25 lipca 2012r.

Kwestionowanie decyzji organów podatkowych to zadanie niełatwe i często kosztowne. Od skargi trzeba uiścić wpis sądowy, a gdy angażujemy pełnomocnika – płacimy również jemu. Pieniędzy tych, gdy przegramy, już nie odzyskamy.

czytaj więcej

W jaki sposób można ograniczyć zaliczki w podatkach dochodowych?

Środa, 25 lipca 2012r.

Przedsiębiorca może starać się w urzędzie skarbowym o zwolnienie z zapłaty w ciągu roku należnych kwot z tytułu podatków dochodowych od osób fizycznych i osób prawnych. Jest to jednak decyzja uznaniowa organu. Ulgi w płaceniu bieżących podatków przewidują przepisy Ordynacji podatkowej. Ale niektórzy podatnicy mogą je otrzymać z urzędu. Stanie się tak, gdy minister finansów wyda rozporządzenie i w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników zaniecha w całości lub w części poboru podatków.

czytaj więcej

Auta z kratką nie odliczą VAT

Wtorek, 24 lipca 2012r.

W listopadzie tego roku niektóre auta, które zgodnie z przepisami o VAT obowiązującymi przed wejściem Polski do UE były ciężarowe, staną się osobowe według znowelizowanych przepisów o homologacji pojazdów. To będzie pierwszy taki przypadek od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, że dostosowując nasze prawo do przepisów wspólnotowych w jednym zakresie, naruszymy je w innym.

czytaj więcej

Dochód z wynajmu pięciu pokoi nie podlega PIT

Wtorek, 24 lipca 2012r.

Rolnik, który wynajmuje kwatery turystom, nie zapłaci podatku. Jeśli jednak lokal znajduje się w mieście, na przykład w Sopocie czy Kołobrzegu, właściciel nie skorzysta ze zwolnienia. Najem pokoi turystom to jeden z popularnych sposobów zarobienia pieniędzy przez osoby mieszkające w miejscowościach turystycznych – nad morzem, na Mazurach, w górach lub innych atrakcyjnych regionach kraju. Osoby, które zajmują się najmem, muszą zapłacić od uzyskanego przychodu podatek dochodowy od osób fizycznych.

czytaj więcej

Jakie skutki w podatkach wywołuje łączenie spółek

Piątek, 20 lipca 2012r.

Podmiot powstały w wyniku przejęcia, a także nowo zawiązany na skutek połączenia, wstępuje w prawa i obowiązki swojego poprzednika prawnego. Ale nie zawsze, bo poszczególne ustawy mogą wprowadzać wyjątki od tej reguły. Prawo handlowe przewiduje możliwość łączenia się spółek prawa handlowego. Procedura ta jest bardzo złożona. Jednak dla potrzeb niniejszego artykułu wystarczające jest wskazanie, że połączenie się dwóch spółek prawa handlowego może polegać na przejęciu jednej spółki przez drugą lub na utworzeniu nowej spółki przez dwie łączące się spółki.

czytaj więcej

Handel używanymi autami z wyższym VAT

Piątek, 20 lipca 2012r.

Fiskus nie zgadza się na korzystne rozliczenie przedsiębiorców sprzedających samochody osobowe. Unijny Trybunał przyznał mu rację. Wczorajszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE nie ucieszy dilerów oraz innych firm handlujących samochodami. Muszą płacić VAT od całej wartości sprzedawanego pojazdu. Chodzi o samochody osobowe kupowane ze zwolnieniem z podatku. Ich odsprzedaż jest co do zasady rozliczana z zastosowaniem procedury VAT marża – podatek jest płacony od różnicy cen zakupu i sprzedaży.

czytaj więcej

ZETT BIURO RACHUNKOWE
Spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością Sp. K.

komplementariusz:
ZETT BIURO RACHUNKOWE Sp. z o.o.
SPÓŁKA DORADZTWA PODATKOWEGO

Prezes Zarządu komplementariusza ZBIGNIEW ŁEBECKI
Doradca Podatkowy - nr wpisu: 00925

2009-2020 © ZETT Biuro rachunkowe. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: pless intermedia