ZETT BIURO RACHUNKOWE
Spółka z ograniczona odpowiedzialnością Sp. K.
w Pszczynie

siedziba:

ul. St. Batorego 26
43-200 Pszczyna

tel. 32 212-82-21
fax 32 750-07-37

e-mail: zett@zett.pl

komplementariusz:

ZETT BIURO RACHUNKOWE Sp. z o.o.
w Pszczynie
SPÓŁKA DORADZTWA PODATKOWEGO

osoba reprezentująca:

ZBIGNIEW ŁEBECKI

Doradca Podatkowy
nr wpisu: 00925

Fiskus może dłużej sprawdzać firmy

Wtorek, 14 sierpnia 2012r.

Kontrolerzy różnych organów w każdej instancji z osobna mają własny limit czasu kontroli u przedsiębiorcy. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził bardzo niekorzystne dla przedsiębiorców stanowisko dotyczące przepisów, które miały ograniczyć czas kontroli. Sąd kasacyjny uznał, że roczny limit kontroli nie dotyczy wszystkich organów. Oznacza to, że różne organy kontroli (podatkowe, ZUS, inspekcja pracy itp.) nie muszą się martwić, ile czasu spędził w firmie poprzednik. Każdy z nich będzie mógł siedzieć u przedsiębiorcy tyle, ile przewiduje roczny limit kontroli

czytaj więcej

Sprawę urzędową łatwiej będzie załatwić online

Wtorek, 14 sierpnia 2012r.

Obywatel sam poświadczy elektroniczne kopie dokumentów wysyłanych do urzędu przez ePUAP. Coraz więcej instytucji i urzędów umożliwia załatwianie spraw przez Internet. Jeszcze jednak nie wszystkie. Ustalenie, co i gdzie można załatwić drogą elektroniczną, jest żmudne. - Ostatnio chciałem za pośrednictwem ePUAP złożyć wniosek o becikowe - mówi pan Mirosław z Warszawy. – Okazało się jednak, że i tak będę musiał udać się do urzędu, aby przedstawić oryginały przesłanych drogą elektroniczną i dołączonych do wniosku dokumentów – żali się „Rzeczpospolitej". Ostatecznie pan Mirosław zdecydował się złożyć wniosek tradycyjne.

czytaj więcej

Spadki z zagranicy pozostaną podwójnie opodatkowane

Piątek, 10 sierpnia 2012r.

Rozwiązania, które stosuje polski fiskus, powodują, że czasem podatki przekraczają wartość majątku, który spadkodawca pozostawił za granicą. MF nie zamierza jednak ich zmieniać. Co roku w Unii Europejskiej ustala się prawa do ok. 4,5 mln spadków. 10 proc. z nich to spadki transgraniczne, czyli takie, w których spadkobierca dziedziczy majątek po zmarłym w innym kraju (np. obywatel polski pozostawia po sobie nieruchomość w Niemczech). Ich wartość szacuje się na ponad 120 mld euro. Największym problemem, z którym muszą borykać się osoby dziedziczące majątek z zagranicy, jest podwójne opodatkowanie.

czytaj więcej

Zła wiadomość dla pracowników. Terminowe umowy o pracę nie przekształcą się w stałe kontrakty

Piątek, 10 sierpnia 2012r.

Dobra wiadomość dla pracodawców, znacznie gorsza dla pracowników. Terminowe umowy o pracę zawarte przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej (22 sierpnia 2009 r.), które rozwiązywały się w okresie od 22 sierpnia do 31 grudnia 2011 r., nie przekształcą się w kontrakty na czas nieokreślony. Tak orzekł Sąd Najwyższy. Rozstrzygnięcie dotyczyło umowy o pracę zawartej na okres od 16 kwietnia 2009 r. do 31 października 2011 r.

czytaj więcej

Korekta będzie nieco prostsza

Środa, 8 sierpnia 2012r.

Ministerstwo Finansów poprawia swoją propozycję przepisów o VAT. Nowa wersja projektu zmian w ustawie przewiduje m.in. nieco inne zasady korygowania faktur oraz stosowania kursów walutowych. Pierwotnie proponowano, by skorygowanie obrotu następowało bez otrzymania potwierdzenia odbioru przez kontrahenta faktury korygującej, jeśli podjęto „udokumentowane próby" jej doręczenia. W nowej wersji mówi się już tylko o „udokumentowanej próbie", co oznacza, że wystarczy takie starania podjąć tylko raz.

czytaj więcej

Lepsze gwarancje dla podwykonawców

Środa, 8 sierpnia 2012r.

Zamawiający będzie mógł kontrolować umowy wykonawcy z firmami pracującymi na jego rzecz. To nie rozwiąże kwestii płatności - twierdzą przedsiębiorcy. Toczą się prace nad zmianą prawa zamówień publicznych mającą dać podwykonawcom gwarancję, że otrzymają wynagrodzenie. Trwają konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe. Pod wpływem dotychczasowych uwag Urząd Zamówień Publicznych zmienił część swoich propozycji. UZP postanowił zdefiniować w ustawie, co to jest umowa o podwykonawstwo.

czytaj więcej

Przybliżona liczba faktur nie wystarcza do odliczenia VAT

Wtorek, 7 sierpnia 2012r.

Przedsiębiorca, któremu urząd skarbowy zakwestionował prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług, jeśli chce się skutecznie bronić przed zarzutem fiskusa, musi wskazać na konkretne faktury, które jego zdaniem są rzetelne. Niewystarczające jest tylko wskazanie procentowe, że na przykład 30 proc. czy 40 proc. faktur dotyczyło rzeczywistych transakcji. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatnika, który zarzucał organom podatkowym błędy proceduralne w postępowaniu dowodowym.

czytaj więcej

ZUS chce przekazywać 1 proc. za emerytów

Wtorek, 7 sierpnia 2012r.

Ministerstwo Finansów nie zamierza umożliwić przekazywania 1 proc. PIT organom rentowym, które zgadzają się to robić za podatników. Przyznanie emerytom i rencistom prawa do przekazywania 1 proc. podatku za pośrednictwem organów rentowych to postulat powtarzany od lat. Ministerstwo Finansów do tej pory opierało się takim zmianom. Okazuje się jednak, że nie jest im przeciwny ZUS.

czytaj więcej

Domy letniskowe są objęte wyższą daniną

Środa, 1 sierpnia 2012r.

Budynki wypoczynkowe zwykle nie służą zaspokajaniu potrzeb mieszkalnych właściciela. W efekcie są one rozliczane niekorzystną stawką podatku od nieruchomości. Domek letniskowy w atrakcyjnej miejscowości turystycznej to dobre miejsce na wypoczynek, ale również źródło kosztów. Daria Prygiel, prawnik z GWW Tax, przyznaje, że od domku letniskowego jako budynku trzeba zapłacić podatek od nieruchomości, a wysokość stawki będzie zależała ściśle od jego charakteru i sposobu wykorzystania.

czytaj więcej

Za co płacić komornikowi

Środa, 1 sierpnia 2012r.

Czy podstawą ustalenia opłaty komorniczej za zabezpieczenia spłaty długu jest jego wartość czy tylko wartość mienia faktycznie zajętego? Czy komornikowi należy płacić za sukces, a więc realne zajęcie majątku, czy za same starania? To kolejna kwestia dotycząca opłat komorniczych, którą wkrótce rozpatrzy Sąd Najwyższy.

czytaj więcej

ZETT BIURO RACHUNKOWE
Spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością Sp. K.

komplementariusz:
ZETT BIURO RACHUNKOWE Sp. z o.o.
SPÓŁKA DORADZTWA PODATKOWEGO

Prezes Zarządu komplementariusza ZBIGNIEW ŁEBECKI
Doradca Podatkowy - nr wpisu: 00925

2009-2020 © ZETT Biuro rachunkowe. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: pless intermedia